Wypał ceramiki w piecu elektrycznym - jak bezpiecznie wypalić prace.

Witajcie Kochani,

ostatnio było o wystawie porcelany w Miśni, którą odwiedziła i pięknie opisała nasza studentka, a w tym wpisie, chcielibyśmy poruszyć temat pakowania ceramiki do pieca elektrycznego. Wypalanie prac, wymaga starannego zaplanowania, ponieważ od tego jak załadujemy piec, będzie zależał efekt końcowy wypału. A więc, przy tym przedsięwzięciu zabierając się do roboty, dobrze jest się wyciszyć i robić to ze spokojem oceanu, takim jak podczas bezchmurnej pogody ;-)


Prace wypalone na średnią temperaturę, 1150 stopni.

 

Ceramikę poddaje się przeważnie dwukrotnemu wypałowi

Pierwszy wypał to biskwit, dzięki niemu nadajemy twardość glinianemu czerepowi. Drugi wypał natomiast stosujemy, kiedy nasza praca została już pokryta szkliwem.

UWAGA! Sposób w jaki umieścimy nasze prace w piecu jest bardzo istotną kwestią. Jeżeli nie zrobimy tego poprawnie, prace podczas wypału, mogą ulec zdeformowaniu lub popękać.

Każdy typ wypalania to zastosowanie innej temperatury oraz inne ułożenie w piecu

W zależności od tego, czy będziemy nasze prace poddawać pierwszemu wypałowi na biskwit czy zostały już poszkliwione i ponownie wylądują w piecu, w obu tych przypadkach, mamy dwa różne kierunki działania. Opis tych działań, znajdziecie poniżej.

Jak układać pracę do wypału na biskwit
  • Zanim włożymy prace do pieca, podstawą jest upewnienie się, że są zupełnie suche. Podczas wypalania na biskwit, masa ceramiczna uwalnia resztki wody i staje się porowata. Właśnie porowatości zawdzięczamy to, że praca po wypale będzie lepiej absorbować szkliwo. Przy wypale na biskwit prace możemy układać blisko siebie oraz jedne na drugich, tylko z wyczuciem;-)
  • Jeżeli wkładamy pracę jedna w drugą, nie może być to bardzo na styk, zawsze pozostaw trochę luzu, jeżeli tego luzu nie będzie, praca włożona do wewnątrz drugiej, może ulec zakleszczeniu. Jeżeli piec, zostanie bardzo wypełniony, będzie zmuszony dłużej pracować, i to także warto wziąć pod uwagę.


Piec zapakowany do wypału na biskwit

 
Jak układać w piecu prace już poszkliwione
  • Półki do pieca przed wypałem ze szkliwem powinno się dokładnie zabezpieczyć separatorem kaolin + tlenek glinu w proporcji 1:1 lub użyć gotowego separatora. Należy też sprawdzić, czy nie są zabrudzone szkliwem, a jeśli tak, to trzeba je oczyścić. W przypadku zabrudzeń, dobrze jest wszystko zdrapać szpachelką lub zeszlifować szlifierką/dremelem. Pokrycie półek taką zawiesiną, często ratuje je od zalania i ułatwia czyszczenie ich z zabrudzeń.
  • W przypadku kiedy nasze prace zostały już poszkliwione i nastąpuje ten pełen ekscytacji czas, czyli wkładanie prac do pieca, żeby zminimalizować szanse na ich zniekształcenie, bądź przyklejenie do półki, warto jest wejść w rolę logistyka i dobrze rozplanować ich rozmieszczenie w piecu.
  • Nie każdy ma piec i niektórzy z Was wypalają własne obiekty w pracowni ceramicznej.     Dla zainteresowanych podajemy cennik naszych usług:) Wiadomo, że w takim przypadku nie będziemy musieli się bawić w logistyka. To co możemy zrobić, to starannie oczyścić spody prac i jeżeli szkliwicie prace w całości, pamiętajcie, żeby zgłosić to obsłudze przed wypałem. Wtedy prace zostaną ustawione na wspomnianych niżej piramidkach lub trójnogach, dzięki którym, szkliwo od spodu, nie przyklei się do półki pieca.


Prace poszkliwione na wysoką temperaturę

Co to znaczy dobrze rozplanować rozmieszczenie prac w piecu?

- nie mogą się ze sobą stykać, ponieważ roztopione szkliwo mogłoby je ze sobą skleić

- jeśli nie znacie właściwości szkliwa pod względem jego topliwości, warto zostawić 3mm niedoszkliwionej pracy aby zabezpieczyć przed ściekiem szkliwa i przyklejeniem do półki

- ograniczamy ich powierzchnię kontaktu z półkami. Prace poszliwione w miejscu kontaktu należy ustawić na podstawkach takich jak piramidki lub trójnogi:


Piramidki stosowane do prac w całości poszkliwionych


Trójnóg - można go kupić w różnych rozmiarach

- można także zabezpieczyć prace od spodu woskiem, w razie ścieku większa szansa na bezbolesne oderwanie pracy

- maksymalna temperatura wypału masy zalecana przez producenta nie może przekroczyć temperatury wypału (!)

- wysokość między półkami musi być odpowiednia, czyli nie za niska. Dobrze zostawić choć ten centymetr przestrzeni. Dopasuj dobrze cylindry ponieważ mają różne rozmiary oraz kształty


Cylindry - moża je kupić w różnych wysokościach

Jeżeli planujesz wypalać biżuterię

Warto zaopatrzyć się w stojak na biżuterię – można go zakupić, lub zrobić samemu. Takie samodzielnie wykonane mogą być cięższe i pobierać więcej prądu. Pamiętajcie, że dziurki w koralikach, nie mogą być za małe bo drut się zakleszczy. Nie mogą być też za duże, bo drut z kolei, może ulec wygięciu i korale pospadają.


Stojak na biżuterię

Nie wszystkie podstawki nadają się do wypału na wysoką temperaturę więc przy ich zakupie warto na to zwrócić uwagę i dopytać o to w sklepie

Jeżeli wiecie, że Wasza praca została grubo poszkliwiona, a szkliwo które zastosowaliście jest płynące, to koniecznie również to zgłoście obsłudze pracowni. Wtedy pod Wasze prace zostaną podłożone zakaolinowane podkładki, które w razie gdy szkliwo popłynie uratują półkę. Jeżeli mamy własny piec możemy zrobić sobie takie podkładki najlepiej z masy szamotowej wysokotopliwej. Warto na to poświęcić czas bo unikniemy wtedy szkód i nie generujemy dodatkowej pracy oraz kosztów.

UWAGA ! Pamiętaj żeby przestrzegać odpowiedniej temperatury

Ustawienie odpowiedniej temperatury i jej przestrzeganie jest niezwykle ważne. Gdy będzie za wysoka to szkliwo zacznie spływać z pracy, a czerep stanie się miękki i zdeformowany. Różnica między temperaturą spiekania, a temperaturą topnienia powinna wynosić ok 150 C.

Jeżeli piec jest nadmiernie wypełniony, prace wewnątrz utrzymują ciepło więcej niż potrzeba, a jeżeli wypalamy ich za mało, będą stygły zbyt szybko co spowoduje nieregularność szkliwa. Temperatura jaką ukazuje wyświetlacz programatora/sterownika to temperatura powietrza wewnątrz komory więc temperatura prac może być niższa/wyższa od tej wyświetlanej.

Jeżeli chcesz poznać krzywe wypału do poszczególnych temperatur zapraszamy Cię do naszego blogowego wpisu: Krzywe wypału.

A może właśnie kupiłaś/kupiłeś piec i masz dużo pytań odnośnie jego obsługi i pakowania?

Jeżeli tak, to gorąco zapraszamy na nasz kurs z obsługi pieca ceramicznego, na którym otrzymasz dużo praktycznej wiedzy w miłej i przyjaznej atmosferze przy kawie lub herbacie ;-) Najbliższy kurs odbędzie się 20 października od godziny 10.00 do 13.30.

Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie na stronie www.ceramiq.pl

I to by było na tyle;-) mamy nadzieję, że udało nam się w dostępny i klarowny sposób naświetlić ten ważny dla wypału prac temat. Tradycyjnie gdybyście mieli jakieś uwagi lub pytania zapraszamy do kontaktu.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię