Rodzaje pieców do wypału ceramiki

Witajcie w kolejnym wpisie z serii „ Nie siedzę łapię wiedzę”. Tym razem chcemy przybliżyć Wam tematykę rodzajów pieców.

Piec powinien być wytrzymały i odporny na zmiany temperatury. O doborze odpowiedniej specyfikacji może decydować czy ceramika to nasze hobby, a może główne zajęcie zarobkowe. Należy pochylić się także nad kwestiami: jakim dysponujemy miejscem dla pieca oraz czy posiadamy odpowiednią instalację elektryczną lub gazową.

 

Są trzy rodzaje pieców:

 

- elektryczne

- gazowe

- opalane drewnem


Elektryczny :

 

- to piec na miarę dzisiejszych czasów. Ekonomiczny i łatwy w obsłudze. Dostępny w różnych wielkościach i kształtach. Wypał w tego typu piecu to duży komfort zwłaszcza dzięki programatorowi, którego oprogramowanie pozwala sterować całym procesem wypału. Jak raz ustawimy krzywą wypału dedykowaną dla danej temperatury i włączymy piec, nie wymaga on już naszej dalszej kontroli w trakcie przebiegu całego wypału.

- dzięki wyłącznikowi bezpieczeństwa zamontowanego w drzwiach większości pieców elektrycznych, których otwarcie równoznaczne jest z odłączeniem zasilania prądem, podwyższa nasz komfort użytkowania i zyskuje na jeszcze większej wartości pod kątem zabezpieczenia.

- jego atutem jest również długie zachowywanie temperatury. Szczelność sprawia, że utrata ciepła jest w nim bardzo minimalna.

- w piecach elektrycznych wypalanie jest możliwe tylko w atmosferze utleniającej.


Piec komorowy Rohde ELS 200 S

Piec kręgowy Rohde TE 300 MCC+

 

Gazowy:

 

- zasilany jest propan butanem z butli (dlatego należy przy nim zachować szczególną ostrożność).

- w przeciwieństwie do pieca elektrycznego piec gazowy wymaga kontroli procesu wypalania. Trzeba w nim pilnować temperatury oraz ciśnienia. Ta kontrola ma swoje plusy, ponieważ dzięki niej możemy mieć wpływ na zmianę środowiska wypalania co pozwala nam z kolei na wywołanie atmosfery redukującej.

- jeżeli chodzi o atmosferę utleniającą to efekty wypału są bardzo zbliżone do tych jakie osiągamy przy wypale w piecu elektrycznym.

- w piecu gazowym możemy osiągnąć szybciej pożądaną temperaturę niż w piecu elektrycznym.

- koszty wypału są o połowę niższe od wypału w piecu elektrycznym. Tego rodzaju piec dedykowany jest raczej dla doświadczonych ceramików/ceramiczek.


Piec Nabertherm Raku 100 litrów z osprzętem

 

Opalany drewnem:

 

czasem dobrze jest wrócić do korzeni...

- to piękny i tradycyjny sposób wypału. Pali się w nim suchym drewnem o wysokiej kaloryczności, a kontrola procesu wypału należy tylko do nas. Jeżeli interesuje Cię taka metoda wypału to w Polsce i na świecie są jeszcze ceramiczni pasjonaci, którzy nadal ją praktykują. Przeważnie robią to na swój użytek ale zdarza się, że organizują wypały dla chętnych, ciekawych oraz wytrwałych;-)

- dlaczego wytrwałych? Przebieg wypału jest zdecydowanie dłuższy niż w powyżej opisanych piecach i wymaga on od nas ciągłej kontroli. Bez dorzucenia drewna temperatura nie chce rosnąć;)

- ponieważ wypały mają miejsce przeważnie na łonie natury przy okazji można miło spędzić czas robiąc ognisko i ucinając pogawędki z towarzyszami wypału.

- rezultaty na pracach, które wyciągane są z takiego pieca nierzadko zaskakują. Dlaczego? Bo spalają się w nim popioły oraz gazy, powstające podczas wypału drewna. Tworzą one wiele niezastąpionych efektów, które są nie do powtórzenia ani w piecu elektrycznym ani w gazowym.


Piec opalany drewnem.

 

I tą oto ostatnią tradycyjną formą wypału kończymy nas wpis;-)

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany kupnem pieca elektrycznego badź gazowego zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem. Zachęcamy też do naszych poprzednich blogowych wpisów

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię