Prosto i twórczo - technika płata

Dzień dobry w kolejnym blogowym wpisie z serii „ Nie siedzę łapię wiedzę”

Jeżeli jesteście ciekawi co można „ wymodzić” z płata gliny, tworząc coś prostego, a jednocześnie użytkowego zapraszamy Was do niniejszego wpisu ;-)


Fot. Ceramiq


Technika płata

Tej oraz innych technik uczymy między innymi na naszym tygodniowym kursie ceramiki Od laika do ceramika, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Od czego zacząć?

Żeby ulepić coś z płata trzeba zacząć od porządnego rozwałkowania kawałka gliny. O tym jak równo i poprawnie rozwałkować płat dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu.

Płat został rozwałkowany. Co teraz ?
 

I WARIANT: NIE ZDOBIĘ PŁATA TYLKO OD RAZU CHCĘ PRZYSTĄPIĆ DO BUDOWANIA Z NIEGO POTRZEBNEGO KSZTAŁTU.

Zanim zabierzemy się do budowania z płata, na jego rozwałkowaną powierzchnię, można nanieść różne wzory, które w późniejszym etapie, nadadzą charakteru naszej pracy.

Nie każdy jednak będzie miał taką potrzebę. Może lubisz prostotę i bliżej Tobie do surowej estetyki prac. Wtedy po rozwałkowaniu przystępujesz od razu do działania czyli budowania kształtu lub wycinaniu potrzebnych elementów do zamierzonej konstrukcji.

Przed rozpoczęciem, zalecamy wygładzić płat cykliną.


Fot. Ceramiq


II WARIANT: ZDOBIĘ PŁAT OD RAZU PO ROZWAŁKOWANIU

Rozwałkowany płat możemy ozdobić chociażby wałkiem ze wzorami, albo cykliną z różnymi zdobienniczymi końcówkami. Stemple i stempelki wydają sie także ciekawym rozwiązaniem.

Dzięki tym zabiegom kształtowane w dalszym etapie miski, talarze, kubki będą miały wewnątrz nadany przez nas już wcześniej wzór.


Fot. Ceramiq

Fot. Ceramiq


III WARIANT: MAM JUŻ UFORMOWANĄ PRACĘ. CHCĘ JĄ TERAZ OZDOBIĆ.

Kiedy już uformowaliśmy z płata wybrany kształt i nie mamy wewnątrz zdobień, możemy utworzyć je dla odmiany na zewnątrz pracy. Jednym ze sposobów jest odciskanie końcówką pędzla wgłębień, które w zależności jak poprowadzimy stworzą nam ciekawy wzór.

Kolejną opcją jest zastosowanie cykliny z ząbkami, którą możemy zadrapywać wybrane obszary. Można też odcisnąć stempelki albo wydrapać wzór ostrym narzędziem jak igła lub nożyk.


Fot. Ceramiq

 
Co mogę ulepić z płata?
 

- pojemniki, pudełka, kubaski ;-)

Z dobrze rozwałkowanego płata można wyciąć wszystkie elementy niezbędne do zaplanowanej przez nas konstrukcji. W przypadku pudełka będzie to podstawa, ściany oraz przykrywka, a w przypadku kubka dojdzie nam jeszcze ucho. No chyba, że lubimy zimą grzać dłonie o gorące naczynie i nie planujemy doczepiać ucha ;-)


Fot. Ceramiq

 

- ozdoby odciskane przy użyciu różnych wykrojników

 


Fot. Ceramiq


- miski, miseczki, talerze. I tu mamy kilka możliwości:

- możemy wylepić płatem formę gipsową. Wyłóż nim formę gipsową o dowolnym wybranym przez siebie kształcie. Zanim go przełożysz możesz go ozdobić. Pisaliśmy o tym powyżej.


Fot. Ceramiq


- możemy nałożyć płat na kopyto również o dowolnym wybranym przez nas kształcie. Aby kształt jaki chcemy uzyskać był bardziej wyrazisty, wygładzamy leżący na kopycie płat cykliną - najlepiej miękką i gumową.

W przypadku nierównych rantów, wystarczy obrobić je wilgotną gąbką.


Fot. Ceramiq


- możemy również wyłożyć nim gotowe już szklane/ceramiczne naczynia jak miska, talerz, patera .


Fot. Ceramiq


- można także zrobić paterę i w ramach zdobienia pwciskać w nią różne rośliny, które po wypaleniu pozostawią swój kształt.


Fot. Ceramiq


I tak oto znaleźliśmy się na końcu wpisu. Życzymy Wam dużo dobrej zabawy przy budowaniu i konstruowaniu. Może do wspólnego kreowania zaprosicie rodzinę lub znajomych ;-)?

Do następnego razu :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię