Listwy dystansowe - jak przygotować równej grubości płat?

 

Etap I - materiał i równa powierzchnia

Zakładając, że chcemy wywałkować ładny plaster bez uszczerbków i zagięć, pierwszą czynnością za jaką powinniśmy się zabrać to przygotowanie kawałka materiału i ułożenie go na równej powierzchni.

Zwróć uwagę, czy materiał nie jest pozaginany. Jeżeli jest, postaraj się rozprostować wszelkie zagięcia, które na nim widnieją. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wygładzić plaster w kolejnym z etapów, o których zaraz przeczytasz poniżej.


Etap II - przygotowanie masy do wałkowania


Duży plaster

Mając w planach rozwałkowanie dużego plastra, tniemy naszą masę ceramiczną (najlepiej struną do cięcia gliny) na kawałki odrobinę grubsze niż docelowa grubość wybranych listw dystansowych. Nastepnie układamy je na zakładkę na przygotowanym wcześniej materiale. Dlaczego na zakładkę? Bo gdy kawałki masy zostaną już ułożone,  przed rozwałkowaniem trzeba będzie pozacierać kciukiem ich łączenia.

Mały plaster

Małe też jest piękne ;-) Jeżeli do Twojej pracy wystarczy mały płat z gliny, odcinasz od masy ceramicznej jeden grubszy bądź cieńszy kawałek by w dalszym etapie móc go położyć na materiale i rozwałkować.


Fot. Ceramiq


Fot. Ceramiq

 


Ile kawałków masy użyć do płata?


Ilość kawałków jakie odetniemy z kostki masy ceramicznej, którą posiadamy, zależy od potrzeb jak duży płat chcemy uzyskać i jaki ma mieć kształt.

Jeżeli chcemy wąski płat to układamy kawałki w jednej linii, a jeżeli wolelibyśmy szerszy płat, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby np. trzy kawałki gliny ułożyć w jednej linii, a potem po jednym dołożyć jeszcze po bokach. Następnym etapem jest zacieranie kciukiem miejsc łączeń ułożonych na zakładkę kawałków masy.


Fot. Ceramiq


Etap III - niezbędne przybory


Tak oto powyższe przygotowania doprowadziły nas do etapu końcowego czyli rozwałkowania gliny żeby stała się pięknym o równej grubości płatem.

Pomogą w tym Wam listwy dystansowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku gdy nie mamy możliwości skorzystania z walcarki. Do tej pracy niezbędny będzie także wałek. Jeżeli masz w planie duży plaster, dobrze jest być w posiadaniu dużego wałka, a jeżeli chcesz tylko mały plaster to w zupełności wystarczy mały wałek, tak aby zawsze sięgał od listwy do listwy.


Etap IV - starujemy


Mamy listwy, mamy wałek możemy zabierać się do dalszej pracy. W zestawie listw dystansowych jest do wyboru kilka grubości. Wybieramy zatem tę parę listewek jak będzie odpowiednia dla naszego płata. Jeśli najgrubsza listwa jest nadal za cienka, zawsze można ułożyć jedną na drugą.

Układamy je po bokach przygotowanej przez nas gliny, bierzemy wałek i zaczynamy wałkować.

Wałkujemy wałkiem po listewkach. Właśnie dzięki tej czynności osiągniemy wymaganą przez nas grubość plastra.


Fot. Ceramiq

Po rozwałkowaniu jednej strony płata, wygładzamy go jeszcze cykliną.


Fot. Ceramiq


Porady: Jak poprawnie przełożyć płat żeby go nie uszkodzić?


Przekładając płat na drugą stronę nie odrywaj go od szmatki tylko na odwrót – szmatkę od plastra. Ważne jest żeby nie ciągnąć plastra próbując go odklejać, bo może się porwać i zagnieść. Poniżej instrukcja jak to robić.


W przypadku małego płata

Podłóż rękę pod szmatkęna której leży plaster i przełóż go na drugą rękę odwracając go tym samym na drugą stronę. Analogiczna sytuacja może sprawdzić się z deskami zamiast szmatek.

W przypadku dużego płata

Kładziemy na rozwałkowany wcześniej z jednej strony plaster szmatkę po czym jedną rękę podkładamy pod szmatkę na której leży plaster, a drugą trzymamy go od góry ( przez szmatkę ). Jak już tak złapiesz to  wystarczy jednym sprawnym ruchem przełożyć plaster na drugą stronę lokując go z powrotem na stole czy innej powierzchni.

Dzięki temu sposobowi nie pozostawimy śladów rąk na pierwszej wycyklinowanej stronie plastra ;-)


Dodatkowe sugestie:


Listewek oraz wałka nie myj pod bieżącą wodą. Wystarczy jak przetrzesz je szmatką.  Przed pierwszym  użytkowaniem zalecamy zaolejować zarówno listwy jak i wałek. Tym sposobem, zadbasz o ich żywotność.

Do następnego wpisu;-) Ceramiq

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię