Czym się kierować przy wyborze walcarki?

Dzień dobry wszystkim :-)

dzisiejszy dzień przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania co do panującej na zewnątrz ciepłoty. Tutaj nawet walcowanie gliny staje się sporym wysiłkiem, nie mówiąc już o wałkowaniu jej zwykłym wałkiem;-) Trzeba czekać do późnego popołudnia, aż powietrze na zewnątrz ulegnie zdecydowanemu ochłodzeniu i dopiero wtedy zabierać się za pracę;-)

Ostatni wpis w tym miesiącu, poświęcimy tematowi walcarek. Podpowiemy na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze tej przydatnej machiny, która bądź co bądź, ułatwia znacznie prace pod kątem przygotowania płatów z gliny;-) To co? Chwytamy szklankę wody z miętą lub cytryną i zapraszamy do pogawędki o walcarkach;-)

 W ŚWIECIE WALCAREK, WYRÓŻNIAMY ICH DWA RODZAJE

 

1. Walcarki wolno stojące

Walcarka wolnostojąca waży około 100 kg i ma określoną wysokość, także taka wiedza przed zakupem, pozwoli nam zweryfikować, czy będzie pasowała do naszego wzrostu czy też nie. Jest to bardzo ważne dla naszego komfortu pracy. Jeżeli wybrana przez nas walcarka jest dla nas zbyt wysoka, to raczej nie pokuszajmy się na zakup takiego sprzętu, lecz gdy jej parametry wskazują na to że jest za niska, a poza tym, większość pozostałych parametrów jest dla nas w porządku, zawsze można wziąć pod uwagę możliwość podstawienia czegoś stabilnego pod jej nóżki i nie przekreślać jednym minusem jej pozostałych atutów. Warto także dodać, że niektóre walcarki wolno stojące mają zdejmowane nogi co zdecydowanie umożliwia łatwość ich transportowania.


Walcarka wolnostojąca Rohde PW 600

 
2. Walcarki do położenia na stoliku/blacie czyli tak zwane walcarki nablatowe

Waga walcarki nablatowej oscyluje w granicach 40-50 kg. Jej ciężar powoduje że jest stabilna i nie jeździ w trakcie wykonywanej pracy. W przypadku tego typu walcarki, mamy większe pole manewru, ponieważ możemy sami w niej wyregulować blat do wysokości jaką chcemy i jaka nam pasuje. Mając konkretny stół, możemy dopasować ją także do naszego wzrostu. Walcarki nablatowe są lżejsze, a brak nóg powoduje, że są wygodniejsze w transporcie, więc jeżeli zajdzie potrzeba ich przetransportowania, nie powinno to stanowić większego problemu.


Walcarka nablatowa CERAMIQ®

 
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

3. Niektóre walcarki mają ruchomy wałek, co oznacza, że kręcąc korbką walcarki, jeździmy walcem po glinie, przy czym, powierzchnia blatu pozostaje nieruchoma. U niektórych z kolei, to wałek stoi w miejscu, a porusza się/wyjeżdża cały blat. Ma to znaczenie w kwestii przestrzeni, w której umieścimy naszą walcarkę. Przed zakupem, dobrze jest zatem wymierzyć, czy miejsce, w którym będzie stała, pozwoli, na swobodny ruch blatu.

4. Przydatną funkcją jest także opcja regulowanej wysokości wałka. Dzięki tej funkcji, będziemy mogli obniżać lub podwyższać wałek, regulując tym samym grubość płata. Niektóre walcarki nie mają takiej funkcji i w takim przypadku, trzeba regulować grubość płata podkładkami.

5. Kolejnym aspektem jest szerokość walcarki. Ma to znaczenie w kwestii wielkości płatów, które będziemy chcieli rozwałkowywać. Warto sobie zatem rozważyć, na jak dużych płatach nam zależy. Na szerokim blacie, wywałkujemy duże i małe płaty, wąski blat natomiast, będzie niósł ze sobą, ograniczenia gabarytowe dla naszego płata.

UWAGA!
Żadna ze znanych nam walcarek nie jest w stanie rozwałkować całej kostki gliny

Zanim zabierzemy się za wałkowanie trzeba pociąć kostkę na cieńsze plastry. Najłatwiej jest zrobić to za pomocą struny, przecinając kostkę wzdłuż przez całą jej powierzchnię. Zachowujemy w ten sposób wielkość i szerokość kostki, robiąc z niej tylko cieńszy plaster;-). Jeżeli nie potrzebujemy dużego płata to jeden plaster w zupełności wystarczy, a jeżeli chcemy duży płat, to układamy płaty na zakładkę zadrapując ich miejsca styku. Nawet jak przejedziesz wałkiem przez jedną stronę plastra to warto przełożyć go na tkaninie na jego drugą stronę i rozwałkować także z tej drugiej strony. To tak jak z masażem. Przyniesie więcej ulgi dla naszego ciała, jeżeli całe zostanie porządnie nim doświadczone;-)

6. Materiał do przykrywania gliny

Niektóre walcarki mają na stałe przyszyte, materiały, które oddzielają glinę od walca, a w niektórych tak jak np. w walcarce Ceramiq materiał jest do zdjęcia, co daje możliwość jego uprania. Brak możliwości zdjęcia materiału, znacznie utrudnia jego utrzymanie w czystości. W takiej sytuacji dobrze jest wtedy kłaść bezpośrednio na glinę jakąś swoją tkaninę, a dopiero na nią położyć materiał z walcarki. Tak naprawdę warto to stosować w przypadku odczepianego jak i nie odczepionego materiału. Zwłaszcza w przypadku ciemnej brudzącej gliny, ale dla lubiących mega czystość, również przy masie o jasnych kolorytach.

Poniżej przedstawiam listę walcarek jakie możecie kupić w sklepie Ceramiq:

WALCARKI NABLATOWE:
WALCARKI WOLNOSTOJĄCE

Tym oto akcentem, kończymy naszą pogawędkę o walcarkach. Tradycyjnie, jeżeli macie jakieś pytania bądź sugestię, wpisujecie je pod wpisem, w polu dodaj opinię. Tym z Was co lubią upały, życzymy wielu chwil na słońcu, a tym co jednak trochę za gorąco, dużo spotkań z bryzą świeżego chłodnego powietrza. Do usłyszenia;-)

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię