Ceramika Agatowa cz. 1/2

Czym jest ceramika Agatowa

 

- To łączenie ze sobą kolorowych mas ceramicznych, które prowadzi do wielobarwnych efektów.

- Efekty są przypadkowe i wynikają z ruchu czyli z wyrabiania masy i z naturalnego jej wymieszania się. Już kiedy mieszamy ze sobą dwie kolorowe masy możemy mówić o ceramice agatowej. Oczywiście kolory można mnożyć nie ograniczając się do dwóch lub trzech :-)

- Ceramika ta wynika również z właściwości masy i ze sposobu budowania. Efekt warstw, słojów lub żyłek powstaje w zależności od tego czy toczymy z takiej masy na kole czy poddajemy ją rozwałkowaniu, lepimy z płata bądź tworzymy z wałeczków.

- Możemy przyrównać ją do estetyki kamienia Agat, w którym bardzo dobrze widać efekt mieszania się minerałów. Właśnie taki efekt obrazuje tego typu ceramikę.

- Planując stworzyć pracę tą techniką wiedz, że nie musisz użyć jej do całej Twojej pracy. Może być to tylko jeden z jej elementów.


Fot. Ceramiq


Fot. Ceramiq
 
Jak łączyć ze sobą wielobarwne masy?

Decydując się na łączenie mas trzeba uwzględnić ich kurczliwość. Należy sprawdzić jak każda z mas kurczy się w danej temperaturze. Jeżeli masy mają podobny skurcz, wtedy nastąpi ich pomyślne połączenie. Wszystko to zależy także od ścisku i stopnia wymieszania.

Pamiętaj, żeby nie mieszać za długo ze sobą mas

Im dłużej będziemy mieszać masy stracimy wielobarwność i będzie jak w zabawie plastelinowej. Z czarnej i białej masy zrobi się szara o zupełnie nowych właściwościach.

Skąd pochodzi barwa masy

Barwa materiału może być wynikiem pochodzenia naturalnego lub sztucznego.

1. Naturalnego - mieszamy glinę wyjętą z ziemi zabarwioną naturalnie przez tlenki, które się w niej znajdują.

2. Sztucznego - wybarwienie masy pigmentami, tlenkami lub gotowymi farbami uniwersalnymi w poszukiwaniu różnych źródeł kolorów.

3. Oprócz powyższych opcji istnieje jeszcze kolejna czyli zakup już gotowych kolorowych mas. Przykładem mogą być tu masy ceramiczne producenta gliny Goerg &Schneider, które można ze sobą łączyć. Warunkiem ich łączenia muszą być jednak ich podobne właściwości. Takimi masami o podobnych właściwościach mogą być na przykład masy G&S 254 i G&S 354.


Fot. Ceramiq


W drugiej części bloga skupimy się na punkcie numer 2. Opiszemy cały proces barwienia masy pigmentami.

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię