Ceramika Agatowa cz. 2/2

Pigmenty

Jeżeli zależy nam na konkretnym kolorze, którego nie znajdziemy wśród gotowych mas warto podjąć się zabarwieniu masy pigmentem.

WAŻNE !

Im bielsza masa tym piękniejszy odcień kolorantu tlenku/pigmentu.

- Pigmenty to ustabilizowane tlenki. Masa wybarwiona pigmentem ceramicznym będzie bardziej stabilna i będzie mniej reagować z transparentnymi szkliwami.

- Dodawanie pigmentu tworzy nową masę. W momencie kiedy robimy eksperymenty i wymieszamy masę z pigmentem aż stanie się z nią całością, dobrze będzie gdy materiał po wymieszaniu chwilę poleży. Dlaczego? Żeby dobrze połączył się z nim pigment. W ten sposób materiał będzie się „układał”. Także zanim połączymy wymieszane masy z kolorami dobrze jest zostawić je na parę godzin, a później połączyć.

UWAGA !

Pigment zmienia właściwości masy. Podnosi lub obniża temperaturę. Wszelkie tlenki i farby, które mają w sobie topniki mogą zmienić topliwość masy. Jak mamy masę na maksymalną temperaturę spieku 1250 C a dodamy 20% pigmentu na przykład granatowego, może się okazać że spiek tej masy obniżył się nawet do 1170 C.


Fot. Ceramiq
 
Farby uniwersalne

Masę możemy także wypigmentować farbami uniwersalnymi. Jest to bardzo przydatne przez wzgląd na braki w kolorach pigmentów. Głównie mamy na myśli kolor czerwony oraz różowy.


Fot. Ceramiq

Jak aplikować pigment/farbę uniwersalną do masy

Dodać do pigmentu wody ( ilości podamy w kolejnym punkcie ) i tak starannie wymieszane przygotowane mazidło dodać do masy ceramicznej plastycznej

Jak dodawać? Mamy kilka możliwości:

- można wtłoczyć do masy pigment tak jak się wyrabia masę do toczenia na kole.

- można też użyć pędzla/łyżki jako nośnika. Kroimy masę na plastry. Smarujemy. Składamy masę uklepujemy, bardzo długo wyrabiamy. Czasami trzeba ją namoczyć ( zawinąć w mokrą ścierkę) gdy masa podczas wyrabiania zacznie nam wysychać. Potem kontynuować wyrabianie aż do uzyskania jednolitej barwy.


Fot. Ceramiq

Ile pigmentu do masy - proporcje

- Procenty w ceramice określamy na suchą masę. Sprawdź ile jest wody w kilogramie masy ceramicznej. Średnio jest to około 20%. Jeżeli mamy kilogram masy plastycznej to będzie to ok 200 ml wody i wtedy po odjęciu w obliczeniach wody dodajemy procentowo pigment, który jest w postaci suchej. Wody się nie liczy bo odparuje.

- Pigmentu daje się od 10% do 20% nie więcej. Aczkolwiek w niektórych przypadkach już 2% i 3 % daje fajne wybarwienie.

- Najlepiej zrobić małą próbę tej mieszanki bo nie wiemy, który pigment jak zadziała. Po wymieszaniu masy z pigmentem mamy technologicznie nową masę więc warto ją przetestować.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię