Zajęcia ceramiczne dla dzieci - czy są bezpieczne?

Praca z gliną wpływa korzystnie na rozwój dzieci i co do tego nie mamy wątpliwości. Poczynając od sprawności małych rączek, przez naukę cierpliwości, koncentracji, po rozwijanie wyobraźni. Z przyjemnością patrzymy, gdy dzieciaki bez skrępowania łamią schematy lepiąc, czy szkliwiąc, których często kurczowo trzymają się dorośli. Przygotujmy więc dla nich bezpieczne warunki do pracy z gliną, a z resztą świetnie sobie poradzą…:)

1. Glina

Na rynku dostępne są gliny w różnych kolorach, większość z nich ma kolor, jaki dała im natura, a pozostałe są barwione pigmentami. Delikatną skórę dziecka, do tego skłonną do alergii, pigmenty mogą podrażnić. Z doświadczenia jednak wiemy, że dzieci wolą jasne gliny, z niską zawartością szamotu, na przykład znana i lubiana G&S 254.

2. Szkliwa

Polecamy szkliwa płynne, a jeżeli chcecie użyć proszkowych – nie rozrabiamy ich przy dzieciach, przygotowujemy wcześniej. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy szkliwa, z których korzystamy nie zawierają metali cieżkich, jak ołów czy kadm – są toksyczne. Najbezpieczniej wybierać szkliwa dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Uczulamy dzieci, aby nie dotykały szkliw paluszkami i nie rozcierały ich na swoich pracach. Korzystamy z pędzli, a po kontakcie ze szkliwami, dokładnie myjemy ręce.

3. Pomieszczenie

Jeżeli zajęcia odbywają się w pracowni ceramicznej, w której znajduje się piec, pamiętamy, że podczas zajęć lub bezpośrednio przed nimi, nie prowadzimy wypałów. Pomieszczenie powinno być wywietrzone. Zadbajmy o to, by w powietrzu nie unosił się pył – podłogi czy stoły wycieramy na mokro.

4. Narzędzia

Jeżeli nie chcemy sięgać do apteczki, w którą notabene powinniśmy być zaopatrzeni, korzystamy tylko z bezpiecznych narzędzi – nożyki, igły grożą rozlewem krwi;) Przy większej ilości dzieci, nie jesteśmy w stanie kontrolawać każdego ich ruchu, a przecież potrafią być baaardzo aktywne. Rodzaj narzędzi zależy głównie od wieku dzieci.

5. Moje miejsce pracy

Uczymy dzieci, żeby dbały o swoje miejsce pracy w trakcie i po zajęciach – niech czują się za nie odpowiedzialne. Pamiętajmy, że podczas zajęć nie jemy!

Organizując zajęcia dla najmłodszych należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo materiałów, narzędzi i otoczenie. Większość zasad dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale o dzieci musimy zadbać szczególnie!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię