Wystawa ceramiczna "Kolekcja czyli wybór"

Jesteśmy otwarci na wiedzę oraz ludzi. Ciekawią nas wszystkie ceramiczne wydarzenia. Zachęcamy także i Was do wspólnego odkrywania świata ceramiki. Tym razem, chcemy zaproponować Wam podróż po wystawie ceramicznej, która miała miejsce w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wystawę odwiedziła nasza studentka Barbara. Zgodziła się napisać dla nas parę słów o tym co zobaczyła i jakie wywarło to na niej wrażenie. Cóż, nie pozostaje nic innego jak zamienić się w słuch;-)


W styczniu 2022 odwiedziłam wystawę w Muzeum Narodowym w Gdańsku „Kolekcja czyli wybór”. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników ceramiki i sposobność obcowania z jej innym, mniej użytkowym obliczem. Wystawa obejmowała 500 obiektów z kolekcji Iwony Siewierskiej, których autorami są artyści polscy i zagraniczni. Wystawę charakteryzowała różnorodność form, rodzajów użytej masy ceramicznej, sposobów zdobienia, technik wykonania. Dla mnie była to uczta dla oka ale też forma nauki. Wystawa pokazała, że jedyne co może ograniczyć twórcę to jego własna wyobraźnia. Oczywiście materiał jakim jest glina nie pozwala nam na zrealizowanie wszystkich pomysłów, które zrodzą się w naszych kreatywnych głowach ale wierzcie mi nawet uwzględniając ograniczenia technologiczne, możliwości stworzenia czegoś pięknego, oryginalnego, innego są ogromne. Trudno mi wybrać prace, które mi się najbardziej podobały ale ogromne wrażenie wywarły na mnie proste ale bardzo szlachetne formy Krystyny Cybińskiej pokryte jej autorskimi, przepięknymi szkliwami.

                  

Bardzo interesujące były również mozaiki ceramiczne Mirosława Kocińskiego złożone z ogromnej ilości malutkich porcelanowych elementów.

                    

Uwagę moją zwrócili również Katarzyna Kombor-Oboz – piękne obiekty przypominające formą skamieliny oraz Henryk Lula – prace o bardzo eleganckiej, klarownej formie.

                     

Katarzyna Kombor-Oboz                                                         Katarzyna Kombor-Oboz

Henryk Lula

Wystawa już się skończyła ale mam nadzieję, że można jeszcze kupić bardzo ładnie wydany katalog ze zdjęciami wystawionych obiektów. Myślę, że to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce miłośnika ceramiki.

Barbara Szafirowska Pape, styczeń 2022 r.

I tak dobiega końca nasza podróż z Basią. Dziękujemy Ci Kochana, że poprzez zdjecia i nakreślenie tych paru słów, mogliśmy wraz z Tobą, przenieść się na chwilę do tego niezwykłego świata sztuki ceramicznej. Życzymy Wam wszystkim żebyście zawsze byli otwarci na piękno sztuki i mogli czerpać z niej wiele wspaniałych inspiracji.

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię