Przepis na kredkę podszkliwną

Jak wykonać kredkę podszkliwną?

Zdobienie ceramiki to nie tylko szkliwa czy angoby. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, wybieramy farby naszkliwne, podszkliwne, majolikowe, kredki ceramiczne...

Dzisiaj rozkładamy na czynniki pierwsze kredkę podszkliwną – dosłownie! Poniżej znajdziecie przepis na samodzielne wykonanie takiej kredki.

Oczywiście kredki podszkliwne możecie zakupić, ale przyjemność płynąca, z własnoręcznego wykonania takowej, jest nieoceniona! Co więcej sami decydujecie, czy kredka ma być twarda, miękka, w jakiej tonacji kolorystycznej.

Narzędzia                                    

Składniki

 

 

 

 

 

 

 

Po kolei

1. Odmierzamy składniki zgodnie z przepisem. Radzimy ważyć każdy składnik w oddzielnej miseczce - w przypadku pomyłki możemy z łatwością odsypać/dosypać odpowiednią ilość. Następnie przesypujemy wszystkie składniki do jednej miski i mieszamy, rozbijając wszystkie grudki. Na koniec przesiewamy przez sito.

2. Odmierzamy 1% szkła wodnego oraz 45% wody na każde 100 g suchych składników. Dodajemy suche składniki i mieszamy do uzyskania konstytencji gęstej pasty. Jeśli uznamy, że nasza masa potrzebuje tego, możemy przetrzeć ją przez sito, najlepiej bezpośrednio na blat gipsowy.

3. Równomiernie rozprowadzamy masę na blacie gipsowym, gumową cykliną i czekamy kilka minut, aż gips wchłonie trochę wody. Odwracamy masę na drugą stronę i znów czekamy chwilę.

4. Gdy masa jest już spójna, ugniatamy ją na blacie gipsowym, aż stanie się gładka i plastyczna.

5. Rolujemy masę na kształt walca o grubości 5 mm i dzielimy na części. Voila - to już nasza kredka!

6. Zostawiamy kredkę na blacie gipsowym do wyschnięcia, a następnie wypalamy w temperaturze 800-950 stopni (w zależności od tego, czy chcemy uzyskać kredki twardsze, czy miękkie)

7. Po wypale używamy kredki do rysowania po biskwicie, a następnie nakładamy szkliwo transparentne i do pieca!

Proste? Powodzenia! :)

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię