Okiem Technologa- Przepis na doskonałą masę lejną - cz. 2/2

Sposób przygotowania masy lejnej:

Do szybkoobrotowego mieszadła (bełtacza) najpierw dodajemy wodę i część upłynniaczy. Potem powoli wsypujemy suchą masę i obserwujemy zachowanie się substancji. W zależności od tego dosypujemy suchą masę i / lub upłynniacze.

Uwaga: Jeśli modyfikujemy masę surowcami nieplastycznymi (szamot, skaleń, piasek kwarcowy lub inne), to rozpoczynamy pracę od wsypania do wody właśnie ich.

Masa przygotowana w szybkoobrotowym mieszadle (bełtaczu) będzie bardzo zapowietrzona. – Gdyby ją zastosować w takim stanie, wyprodukowanie wyrobu bez wad, będzie praktycznie niemożliwe. Dlatego odpowietrzanie masy prowadzimy w mieszadle wolnoobrotowym. Zaleca się, aby takie mieszadło miało nie więcej, niż 30 obrotów / minutę. W warunkach amatorskich robimy to ręcznie np. w wiadrze. To dosyć pracochłonne. Świetnym rozwiązaniem jest szybkoobrotowe mieszadło wyposażone w falownik. Należy również wiedzieć, że gotowa masa lejna, zmienia z czasem swoje właściwości. Gdy stoi bez ruchu dłuższy czas, może być wówczas konieczna korekta składu w zakresie wody i upłynniaczy.

Z masy lejnej, po odsączeniu wody w formach gipsowych można otrzymać masy plastyczne. W większości przypadków nie nadaje się ona jednak do formowania plastycznego (np. przy użyciu koła garncarskiego). Dlaczego tak jest? – To bardzo skomplikowane :-) Zainteresowanych odsyłam do zapoznania się z takimi pojęciami jak: ciecz nienewtonowska, tiksotropia i reopeksja ;-)

Opracował: inż. Maciej Rybka, luty 2022

 

A poniżej, zapraszamy do mini galerii, w której zobaczycie prace wykonane z bohaterki naszego dzisiejszego wpisu - masy lejnej. Cieszą oko, nie ma co ;-)

        

    

           

 

 

            

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię