Dekoracje podszkliwne-malowanie pędzlem oraz rezerważ przy użyciu wosku

Dzień dobry Wam wszystkim;-) dzień dobry tym co zajrzeli na naszego bloga „ Nie siedzę łapię wiedzę” po raz pierwszy i tym co są częstymi gośćmi. Czy Wy także macie poczucie, że czas pędzi jak szalony? My tak, dlatego warto czasem zatrzymać się wśród tego pędu, wziąć głęboki wdech, a potem wydech, uśmiechnąć się do siebie i przez następnych kilka minut pozwolić sobie marzyć o wszystkim czego dusza zapragnie. Można też w ramach relaksu, zajrzeć na naszego bloga w poszukiwaniu kolejnego nowego wpisu, do czego bardzo serdecznie zachęcamy. Tematem, któremu chcemy w tym wpisie, poświęcić kilka słów, są dekoracje podszkliwne. Tym razem, skupimy się na malowaniu pędzlem, a także rezerważu przy użyciu wosku oraz lateksu. Zapraszamy!

Dekoracje podszkliwne

- Tego terminu, używamy przy wszelakich zdobieniach, zanim pokryjemy nasze wspaniałe prace szkliwem;-)

- Dekorujemy za pomocą barwników ( farby podszkliwne, uniwersalne, angoby itp.), a także czystych tlenków metali, rozpuszczonych w wodzie.

- Taki rodzaj dekoracji stosuje się na naczyniach pokrytych angobą jak i na pracach nie angobowanych. Jedną z metod, jest malowanie pędzlem, której opis znajdziecie poniżej;-)

Malowanie pędzlem

Gdy zdecydujesz się ozdobić swoją pracę za pomocą pędzla, możesz poczuć się jak wirtuoz tworzący coś unikatowego i jedynego w swoim rodzaju. Malowanie pędzlem pozwala na dużą swobodę i poczucie wolności. Jest to bardzo ekspresyjna metoda, przynosząca wiele radości, jeszcze na etapie tworzenia. Wiąże się też z pewną dozą tajemnicy i niespodzianki, ponieważ nigdy do końca nie wiesz, jak poprowadzi Cię Twoja ręka trzymająca pędzel.

Przy dobrej zabawie i oddaniu się inwencji twórczej, trzeba jednak pamiętać, że taki sposób nakładania barwników, w swojej prostocie, wymaga jednak świadomości, że farby szybko wnikają w porowaty czerep, co skutkuje ograniczeniami w możliwościach poprawek. Warto więc tu sobie przypomnieć stare powiedzenie „Trening czyni mistrza” i działać mimo wszystko.

Nie zrażajcie się, jak czasami w procesie twórczym, nie wyjdzie coś po Waszej myśli. Niekiedy może się okazać, że to co według Was wyszło nie tak, okaże się w rzeczywistości, istnym dziełem sztuki;-)

Jeżeli chcesz mieć pewność czy dany kolor będzie pasował do Twojej wizji, którą chcesz przenieśc na swoją pracę, warto zrobić sobie próbnik kolorów.


Próbnik kolorów

Kilka porad odnośnie powyższej techniki

1.Przygotuj sobie barwniki ( farby podszkliwne, uniwersalne, angoby itp.). Rozrób kolory/kolor których/którego będziesz używać, żeby wszystko mieć pod ręką;-)

2. Dobrze jest zrobić sobie wzór ołówkiem na biskwicie, zanim przystąpisz do zdobienia. Nie zawsze jednak trzeba to robić. Czasami po prostu wymyślony wzór wcale tego nie wymaga.

3. Jeżeli zależy Wam na równych pociągłych liniach/obwódkach np. na wierzchu kubka lub miski, to możecie ustawić swoje naczynie na toczku, zakręcić nim i trzymając pędzel w jednym miejscu, malować linie w miejscach, w których je sobie wyznaczyliście.

4. Malowanie rozwodnionymi farbami pozwala na uzyskanie różnych odcieni jednej barwy. To poszerza naszą paletę barw i faktur. Malując np. liść, rozwadniasz farbę, żeby odtworzyć delikatny charakter liścia. Dokładnie tym samym kolorem tylko nie rozwodnionym lecz bardziej gęstym, możesz zrobić mu kontury lub nadać fakturę jego wnętrzu.


Talerz malowany metodą pędzla

Rezerważ

Metodę rezerważu możemy stosować zarówno na pracach wypalonych jak i nie wypalonych. Może zadacie pytanie albo pomyślicie - dlaczego tę metodę wykorzystuje się w procesie szkliwienia?

Dwa podstawowe powody to:

- żeby nie pokrywać miejsc szkliwem tam gdzie tego nie chcemy np. krawędzi podstawy

- pozwala ona na harmonijne rozgraniczenie powierzchni szkliwionych innymi barwami lub materiałami. np. części wewnętrzne od zewnętrznych


Miseczka wykonana techniką rezerważu przy użyciu wosku na zimno.

Dodatkowo dzięki technice rezerważu, możemy osłonić przed szkliwem dowolne miejsca na naszej pracy np. rysunki lub wzory. Technika ta, stwarza także możliwość zdobienia prac techniką sgraffita. Więcej o tej technice możecie przeczytać w naszym wpisie o angobach.

Do techniki rezerważu wykorzystujemy takie materiały jak wosk, lateks i szablony. My skupimy się na wosku oraz lateksie.

Rezerważ z wosku

Żebyśmy mogli ozdobić naszą pracę tą ciekawą techniką będzie nam potrzebny oczywiście wosk:) Mamy tutaj do wyboru dwie możliwości. Użycie wosku zimnego lub gorącego.

Wosk zimny

To jest już gotowy do użycia wosk, który możecie zakupić np. naszym sklepie. Posłużycie się nim bardzo łatwo i wygodnie. Pamiętajcie tylko, że warstwa wosku jaką kładziemy nie może być zbyt cienka, ponieważ, stanie się mało odporna na działanie niektórych wodnych rozpuszczalników.

W dalszej części wpisu, w kilku punktach, opiszemy jak go stosować ;-)

Wosk ciepły

To mieszanina wosku rozpuszczonego w terpentynie i podgrzanego na parze. Dzięki gotowaniu na parze uzyskamy jego najlepszą temperaturę.

Jak go gotować?

Wkładamy wosk do garnka i wkładamy do większego naczynia w którym gotuje się woda. Pozwala to utrzymać płynność wosku, a co za tym idzie, łatwo się go nakłada. Pamiętaj, że pędzel, którego będziesz używać do tej metody, nie może być używany do innych funkcji. Nie wolno także zostawiać pędzla w ciepłym wosku, ponieważ ulegnie deformacji.

W przypadku tego wosku, nawet jego cienka warstwa, wytrzyma każdy rozpuszczalnik.

Kilka porad odnośnie powyższych technik

1. Nałóż pędzlem zimny lub ciepły wosk w miejscach, które chcesz osłonić.

2. Potem przy użyciu pędzla malujesz powierzchnię bardzo rozwodnionym tlenkiem lub barwnikiem. Szerokość pędzla zależy jak dużo powierzchni masz do pomalowania.

3.Tam gdzie miejsce zostanie pokryte woskiem, twoja praca pozostanie niezabarwiona;-) Czekamy aż trochę wszystko wyschnie i staje się gotowe do wypału. Nie martwcie się, podczas wypału, wosk rozpuści się, nie pozostawiając śladów zbrodni;-)


Rezerważ wykonany z zimnego wosku

Rezerważ z lateksu

Lateks jest emulsją, którą także możecie zakupić w naszym sklepie. Jest już to gotowy do użycia produkt.

Przed jego aplikacją, dobrze jest dodać do niego trochę wody, która zmniejszy jego gęstość i ułatwi nanoszenie. Trzeba jednak uważać, żeby się zbytnio nie rozpuścił bo błonka będzie za cienka i może popękać przy zdejmowaniu.

Lateks stosujemy na dowolny typ wyrobów, osłaniając nim daną powierzchnię. Możemy go stosować do zdobienia angobą lub nakładać na wypalone już biskwity przed pokryciem ich szkliwem. Jeżeli pracujemy z nim dłużej niż 15 min, przed dalszą pracą koniecznie umyj pędzel pod bieżącą wodą. W innym przypadku, pędzel stanie się gumowaty i nie będzie się nadawał do dalszego użytkowania.

Kilka porad odnośnie powyższej techniki

1. Nałóż za pomocą pędzla lateks na wybrane miejsce.

2. Po nałożeniu farby i jej wyschnięciu śmiało można usunąć lateks. Żeby go zdjąć, trzeba trochę podważyć brzegi pociągnąć je do góry.

3. Potem resztę pracy możemy poszkliwić i wypalić w piecu.


Rezerważ przy użyciu lateksu

Tym samym kończymy nasz wpis. Jeżeli macie jakieś pytania, sugestie, jak zawsze zapraszamy Was do wpisywania ich w polu dodaj opinię;-) Życzymy Wam chociaż paru momentów w ciągu dnia, które przyniosą chwilę wytchnienia i ukojenia. Może znajdzie sie także czas na polepienie trochę z gliny;-) Już niebawem kolejne wpisy m in. o bardzo klimatycznym festiwalu ceramiki w mazurskiej wsi Piecki. Do usłyszenia!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię