Czy praca z zamarzniętą gliną ma sens?

Kochani, ostatnimi czasy pojawiało się od Was pytanie dotyczące pracy z przemarzniętą gliną. Czy jest to w ogóle możliwe a jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Wychodząc naprzeciw tym rozterkom, postanowiliśmy o tym napisać kilka słów.

Praca ze zmarzniętą gliną jest jak najbardziej możliwa.

Taka masa może być nawet lepsza tylko trzeba się nad nią bardziej napracować ponieważ ma więcej pęcherzy powietrza a co za tym idzie trzeba poświęcić sporo czasu na jej wyrobienie.

Co należy wiedzieć? Po zamarznięciu, masa ceramiczna nie jest już tą samą masą ceramiczną:
  • Surowce ilaste mają budowę pakietową. Między podwójnymi blaszkami jest woda. Przemarzanie gliny powoduje podział czego konsekwencją jest zwiększenie się plastyczności masy a także obniżenie jej temperatury wypału.
Jaki proces trzeba przejść, żeby na nowo skorzystać z masy, która zamarzła. Na nowo ją rozwałkować, na nowo zrobić płat.
  • Taką masą należy mechanicznie odpowietrzyć czyli wyrobić ręcznie, tym samym wytłukując pęcherze powietrza, które powstały jako ubytek po rozmarznięciu. Jest to bardzo istotny i niezbędny zabieg ponieważ pęcherzyk w płacie, może uszkodzić wykonaną z niego pracę.
  • Woda w takiej masie będzie niejednorodna więc trzeba ją shomogenizować/wymieszać czyli wyrównać tą wilgotność na całej powierzchni żeby glina na powrót stała się równo plastyczna.
  • Jeżeli ktoś ma taką możliwość, odtajałą już masę może wsadzić do maszyny przerabiającej glinę, która zrobi za nas robotę jeżeli chodzi o jej ręczne wyrabianie;-)
  • Decydując się na taki krok, odczekujemy aż lód się rozpuści wewnątrz opakowania i glina osiągnie pokojową temperaturę.
  • Taka glina powinna mieć dużo wody więc będzie można zabrać się za jej przerabianie.
  • Jeżeli jednak okaże się zbyt twarda, namoczmy ją w wodzie, aż jej konsystencja będzie plastyczna.
  • Jak już to nastąpni, wykładamy masę na blaty gipsowe i czekamy aż odciągną wodę
  • Teraz możesz wyrabiać masę;-)

Dobrze jest mieć świadomość, że transport gliny zimą jest utrudniony i wymaga jej dobrego zabezpieczenia np. otulenia jej styropianem, przed wyruszeniem w dalszą lub krótszą drogę.

Jako sklep dbamy o to żeby dotarła do nas w ciepłych i sprzyjających jej zimą warunkach.

Pamiętaj, że jeżeli zamawiasz masę zimą przy minusowych temperaturach do paczkomatu nie zwlekaj z jej odbiorem.

Tak to pokrótce by wszystko wyglądało;-)

Jeżeli macie jakąś fajną masę i jedyne co Was powstrzymuje, żeby po nią sięgnąć  to to, że leżała może gdzieś na zewnątrz i jest twarda jak kamień, nie rezygnujcie z niej tylko dlatego. Może uda się Wam znaleźć, któregoś dnia zasoby czasowe, żeby poświęcić jej trochę czasu a potem obdarować bliskich i znajomych ulepionymi z niej pracami ;-)

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię