Kilka słów o wystawie ceramiki Agnieszki Barnat - „ Carpe Diem”

Wystawa miała miejsce w piątek 13 stycznia 2023 roku w nowej przestrzeni szkoły ceramiki Ceramiq przy ulicy Czyżewskiej 3.

Mimo powszechnie uznanego przekonania, że ten dzień może należeć do feralnych;-) w Ceramiq już zawsze będzie nam się kojarzył z dniem bardzo miłym i szczególnym. Poza tym, sama tematyka wystawy„chwytaj chwilę” nie pozwala nam myśleć o tym dniu inaczej jak tylko pozytywnie.

Mędrcy tego świata mówią że „szczęśliwym się bywa, a nie jest”. Zobaczmy jaką myślą w tej kwestii, chce się podzielić z nami Aga Barnat.

Co można było podziwiać, nad czym zatrzymać?

Ta wystawa to cykl grafik wykonanych w technice sitodruku na porcelanie wypalonej w temperaturze 1260 st. C. Wszystkie grafiki zostały naświetlone i zapisane w kolistym kadrze.


Fot. Ceramiq


Fot. Ceramiq

Niektóre z grafik ukazują proces tworzenia i uświadamiają, że zanim osiągniemy cel musimy przejść pewną drogę trudności.


Fot. Ceramiq


Fot. Ceramiq

Każda z kompozycji stworzona przez Agnieszkę jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju.

Tworzyła je za pomocą ruchu dłoni oraz towarzyszącego przy tym działaniu ruchu powietrza. O swojej inspiracji opowiedziała nam poprzez wzbudzający do refleksji performance, w którym opowiada, że warto wrócić do czasów kiedy byliśmy dziećmi i szczerze oddawaliśmy się radosnej oraz beztroskiej zabawie.

Intencją artystki było zatrzymanie w czasie choćby najmniejszej jednostki szczęścia.

Każdy z nas wie jak bardzo ulotna jest każda chwila. Dlatego nieraz chcąc ją zatrzymać robimy zdjęcia lub nagrywamy filmy video.

Agnieszka Barnat swoje momenty radości, które wypływają z możliwości tworzenia, zamknęła w bardzo kreatywny sposób jak na artystkę z duszą dziecka przystało. Porcelanowe koła, swoją strukturą podbiły znaczenie kruchości każdego momentu.

Dodatkowym walorem niektórych prac było ich podświetlenie. Dzięki przenikającemu przez nie światłu, ukazana została wielowymiarowość przemijającej chwili.


Fot. Ceramiq

|
Fot. Ceramiq

Ale nie tylko porcelanowe prace wiodły tu prym

Mogliśmy podziwiać także niezwykle ciekawe konstrukcje stworzone dla kontrastu z ciemno brązowych półkulek. A wśród nich wzrok szczególnie przykuwały te pokryte najprawdziwszym złotem.


Fot. Ceramiq

Czy to nie tak jak w życiu, które składa się z wielu punktów i momentów, a niektóre z nich są nad wyraz wyjątkowe i zapamiętamy je do końca życia...

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię