Błędy w szkliwieniu i Ceramiq fix – pomoc na kapryśne szkliwo

Jeżeli masz problem z nałożeniem szkliwa bądź angoby, a może farby uniwersalnej albo zdarza się, że wyciągasz prace z pieca i efekt końcowy nie jest dla Ciebie zadowalający, ten wpis może być właśnie dla Ciebie ;-)

Tak, tak Kochani, są sposoby na zminimalizowanie kłopotów jakie nieraz sprawiają nam szkliwa. Nasze sposoby na ich ujarzmienie to odpowiednie przygotowanie biskwitu i szkliwa przed procesem szkliwienia oraz Ceramiq fix, który sprawi, że szkliwienie stanie się łatwiejsze. Część z Was może już słyszała, a część może dopiero usłyszy w tym wpisie, o istnieniu tego bardzo przydatnego spoiwa.

Problemy ze szkliwieniem i najczęstsze błędy z jakimi się spotykamy

Znacie to uczucie jak wyciągacie prace z pieca albo przychodzicie do pracowni ceramicznej po swoje wypalone i wyczekiwane cudeńka, a tam niemiła niespodzianka bo: albo szkliwo się zbiegło czyli zrobił się tak zwany baranek, albo spłynęło… a może pojawiły się na nim wykwity soli lub z bąblowało..? Hmm.. no właśnie… posmucimy się trochę, a może nawet bardzo, lecz musi przyjść czas na otarcie łez i zasięgnięcia porady, jaka może być przyczyna powyższych zjawisk i jak można temu zaradzić?

Błędy przy szkliwieniu oraz ich przyczyny

1. Zbieganie się szkliwa (baranek)

Za gęste szkliwo, zła krzywa wypału, źle spieczony biskwit, zanieczyszczony biskwit, źle wymieszane szkliwo - tylko z górnej części, a nie w całości, czyli z uwzględnieniem, samego dołu.

2. Spływające szkliwo

Kwestia komponentów z jakich zrobione jest szkliwo. Ma na to także wpływ ilość topników. Niektóre pod wpływem wysokiej temperatury bardziej się rozlewają.

3. Zmętnione szkliwo, wykwit soli

To kwestia złego wypalenia, za niska temperatura i za krótki czas wypału w odpowiedniej fazie.

4. Bąbelki na szkliwie

To zbyt grubo nałożone szkliwo, zła krzywa, źle przygotowany biskwit. Szkliwo może też tak reagować z ciemnymi masami i akurat z tym nie da się nic zrobić.

Poniższa prezentacja zdjęć, ukazuje błędy, które przed chwilą omówiliśmy:


Bąbelki


Zmętnienie,wykwit soli


Spływające szkliwo


Zbieganie się szkliwa
 

Jak ujarzmić szkliwo?

Poszkliwienie pracy, choć może się tak wydawać, nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Na osiągnięcie oczekiwanych efektów estetycznych, a także zminimalizowanie błędów jakie mogą wystąpić przy szkliwieniu składa się :

1. Dobre przygotowanie biskwitu

To podstawa do dobrego poszkliwienia. Co to znaczy „dobre przygotowanie biskwitu”?

  • Musi być wypalony w odpowiedniej temperaturze, najlepiej w przedziale od 900 do 1000 C. Przy 900 C jest bardziej porowaty i lepiej przyjmuje szkliwo. Jednak przy masach z większym uziarnieniem szamotu, warto rozważyć wyższą temperaturę wypału. W przypadku wypalenia w nieodpowiedniej temperaturze (niższej niż sugerowana przez producenta) może reagować ze szkliwami czyli na przykład gazować.
  • Powinien być dobrze oczyszczony gąbką lub umyty pod bieżącą wodą, a na koniec porządnie wysuszony.

2. Odpowiednie przygotowanie szkliwa

A) Szkliwo proszkowe:

Szkliwo proszkowe starannie wymieszaj z odpowiednią ilością wody. Bardzo dobrze byłoby także powstałą zawiesinę przesitkować przez sito 80 oczek na cm2. Do dobrej jakości szkliw, wystarczy sito kuchenne. Sitkujesz i tak przygotowanym szkliwem, można szkliwić biskwit z zastosowaniem jednej z poniższych technik:

  • technika poprzez polanie,
  • technika poprzez zanurzenie,
  • technika przy użyciu natrysku,
  • technika przy użyciu pędzla


Przykładowe sitko

Jeżeli szkliwisz pędzlem i chcesz ułatwić sobie zadanie, to właśnie tu do akcji powinien wkroczyć Ceramiq fix. Świetne medium, które zwiększy lepkości szkliwa i dzięki któremu, będzie Tobie łatwiej i bardziej równomiernie rozprowadzać/rozciągać je po biskwicie. Po dodaniu Ceramiq fixa, szkliwo będzie się lepiej trzymało biskwitu, a jego nakładanie będzie łatwiejsze i da lepsze efekty po wypale. Ceramiq fix może być także pomocny przy problemie obsypującego się szkliwa, zanim na przykład dotransportujesz swoją pracę do wypału do zaprzyjaźnionej pracowni lub szczęśliwego ceramika z własnym piecem.

 

 

UWAGA! Jeżeli szkliwo z dodatkiem Ceramiq fixa nałożymy grubo, może być bardziej płynące. Zaleca się nie kłaść bardzo grubej warstwy, jedna powinna być wystarczająca.

Dodatkową zaletą Fixa jest to, że pozostawione szkliwo w butelce/pojemniku, dzięki jego zawartości łatwiej się przechowuje w stanie upłynnionym, ponieważ nie twardnieje. Trzeba tylko pilnować, żeby nie straciło wody, bo wtedy Ceramiq Fix straci swoje właściwości i wszystko będzie trzeba przygotować od nowa. Przed kolejnym użyciem, starannie wymieszaj szkliwo do samego dna.

W jakich proporcjach dodajemy Ceramiq fixa?

Z ceramiką jest jak z pieczeniem ciasta. Nie ma jednego przepisu, czasami trzeba po balansować w proporcjach. Jeżeli szkliwo jest zbyt gęste, dobrze jest dodać więcej wody, jeżeli jego konsystencja jest w miarę płynna, ale nie bardzo rzadka, wystarczy je tylko dokładnie wymieszać. Czasami szkliwo jest otwarte na współpracę i wtedy nawet nie trzeba dodawać fixa.

Fixa dodajemy do szkliwa lub angoby rozrobionych już z wodą.
I tak na przykład na 250 gram szkliwa, dodajemy około 150 ml wody i 15 ml fixa.

Procentowo wygląda to tak:

- od 2% do 10% jeśli zdobisz przy użyciu pistoletu lub przez zanurzenie
- do 30% gdy używasz pędzla.

Ruszyliśmy już na Instagramie z różnymi filmikami instruktażowymi. Pierwsza część, jak rozrabiać szkliwo z wodą i Ceramiq fixem, jest już dostępna. Zapraszamy ;-)

B) Szkliwo płynne:

Szkliwa płynne dostępne w naszym sklepie jak Botz, CQW mają już w sobie zaprawiacze, także przed ich pierwszym użyciem, należy je tylko dobrze wymieszać, a jeżeli są zbyt gęste, dodać trochę wody i ponownie wymieszać, aż ich konsystencja, zrobi się jednolita.

I tak to mniej więcej wszystko wygląda ;-) Jeżeli macie jakieś pytania bądź sugestię, wpisujcie je proszę w pole „opinie”, które znajduje się na samym dole. Do usłyszenia przy następnym wpisie :-)


 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię