Jak aplikować bezbarwny transparent na biskwit

Czy macie czasami problem z nakładaniem szkliw transparentnych? Zamiast pięknej przezroczystej glazury na waszej pracy pojawia się mało ciekawy biały lukier lub zacieki, które chcąc nie chcąc szpecą prace i odbierają jej osobistego uroku? Wszyscy się nieraz z tym zmagamy, pomyśleliśmy, że warto poruszyć ten temat i opowiedzieć Wam o kilku cennych radach w związku z aplikacją wszelakich szkliw zwanych transparentnymi bezbarwnymi.

PRZED NAŁOŻENIEM SZKLIWA TRANSPARENTNEGO, DOKŁADNIE OCZYŚCIĆ SWÓJ BISKWIT

Na biskwicie tak jak na innych przedmiotach osiada pył, kurz, nieraz jakieś paprochy, tłuszcz w wyniku dotyku, dlatego trzeba zadbać, żeby był czyściutki, zanim nałożymy na niego transparent. Możemy to zrobić za pomocą kompresora lub czystej wilgotnej gąbki. Najlepiej wziąć pod uwagę obydwie możliwości i stosować je jedną po drugiej.

Kompresor:

Dmuchamy na biskwit powietrzem pod ciśnieniem pozbywając się tym samym wszystkiego co nie powinno na nim być.

Gąbka z wodą:

Bierzemy czysty pojemnik z wodą, czystą gąbkę i wymywamy brud, często płucząc gąbkę, żeby brud nie wchłaniał się z powrotem do biskwitu.

ETAP SZKLIWIENIA

Jeżeli kupujemy transparent w proszku, to rozrabiamy go z wodą doprowadzając do konsystencji mleka. Nasza mikstura powinna być rzadka i pamiętaj żeby podczas jej aplikacji, nakładać tylko cieńką warstwę. Warstwa powinna być cieńsza niż ta, jaką dajemy szkliwiąc glazurą o właściwościowy efektowych. Jeżeli nałożymy grubą warstwę, to transparent po wypale zrobi się mleczny, zamiast piękny przezroczysty.

Skutecznymi metodami szkliwienia w przypadku nakładania bezbarwnego transparentu są metody:

a) poprzez zanurzenie

b) poprzez polanie

c) poprzez wlanie i wylanie

d) kompresor

Jeżeli zdecydujesz się na metodę zanurzenia, nie trzymaj pracy w roztworze dłużej niż 3 sekundy. W przypadku polania, równomiernie polewaj spód pracy, a jeśli chcesz poszkliwić swoją pracę wewnątrz, to wlej szkliwo do pełna do wnętrza, ale tylko na chwilę i tak jak w przypadku metody zanurzania po 3 sekundach wylej je z biskwitu. Jeśli nie masz wystarczającej ilości szkliwa, wlej, obtocz aby powierzchnia równo się pokryła i wylej szkliwo z powrotem do pojemnika. W przypadku kompresora wystarczy równomiernie spryskać pracę aby „zaśnieżyć” całą jej powierzchnię.

Najciężej jest aplikować transparent pędzlem, ponieważ warstwa może zostać nierównomiernie nałożona i co za tym idzie w efekcie końcowym, na naszej pracy będą widoczne niechciane smugi. Jeżeli jednak mamy taką zachciankę;-) to radzimy Wam użyć dobrego pędzla. Najlepszy będzie miękki pędzel z koziego włosia. Czarny albo jasny. Tutaj także aplikujemy jedną warstwę szkliwa transparentnego. Kiedy już już nałożymy i poczekamy cierpliwie aż wyschnie, można wbić paznokieć i sprawdzić czy aplikacja szkliwa nie została wykonana zbyt grubo.

Pamiętaj, że jeżeli sobie coś zetrzesz z pracy, a nie rzuca się to bardzo w oczy, to lepiej czasem to zostawić niż poprawiać, gdyż istnieje szansa, że pogorszymy tylko sytuację i sprawimy, że szkliwo w tym miejscu, brzydko się wypali;-)

UWAGA!

- Pamiętaj, że niektóre transparenty idą w kolory ciepłe, a niektóre w zimne.

- Chcąc osiągnąć ładny efekt szkliwienia, dobrze jest wkładać do pieca już suchą pracę, czyli dać jej min 1 dzień na wyschnięcie. Jeżeli nie możesz jej dzisiaj poszkliwić, a masz w planach zrobić to jutro, przykryj wyczyszczoną pracę tkaniną lub gazetą, żeby pyłki i kurz z zewnątrz, nie osadzał się na niej jak już pięknie ją wyczyścisz.

- Jak mamy gdzieś poszkliwione miejsce, a chcemy je mieć odszkliwione, to lepiej poczekać, aż najpierw to co już zostało poszkliwione wyschnie i dopiero potem usunąć szkliwo wilgotną gąbką z miejsca gdzie go nie chcesz. Zdecydowanie łatwiej ściąga się go, jak jest suche.

PONIŻEJ PREZENTUJEMY JAKIE SZKLIWA TRANSPARENTNE ZNAJDZIECIE W OFERCIE NASZEGO SKLEPU ORAZ PRZYKŁADOWE PRACE PO ICH APLIKACJI

1. Szkliwo proszkowe CQW Lukier Cukier Transparent Matowy. Wypał na wysoką. Jeżeli aplikacja szkliwa będzie gruba to nasza praca będzie biała i matowa. Jak poszkliwsz cieńko, w efekcie osiągniesz ładną błyszczącą glazurę.

2. Szkliwo proszkowe TC 8203 Transparent wysoki połysk. Wypał na wysoką. Szkliwo zostało tu grubiej nałożone, ale biskiwt jest biały, stąd nie widać, że przy aplikacji szkliwo zostało położone nie tak cieńko jak powinno.

3. Szkliwo proszkowe CJ A 1290 Transparent. Wypał na wysoką temperaturę.

UWAGA! Jak szkliwimy kolorową masę plastyczną albo lejną, to przy poszkliwieniu kolory są bardziej intensywne. Transparent ma za zadanie podbijać kolor. Jak go nie ma to kolor jest bardziej stonowany. Na poniższym zdęciu widzimy ewidentne podbicie koloru.

4. Szkliwo proszkowe TC 7900 Transparent. Wypał na niską temperaturę. Na tym zdjęciu zwróć tylko uwagę na półkulki gdyż one reprezentują transparent TC 7900. Kolorowe masy zostały poszkliwione szkliwem CQ Tafla szkła.

5. Szkliwo płynne CQW 00053 Serek Wiejski. Wypał na wysoką temperaturę.

6. Szkliwo CQ Tafla szkła. Wypał na 1150°C. Masa jest podbita transparentem. Widoczna tu Angoba CQ Dori jest mocna ale szkliwo transparentne dodatkowo ją uwydatnia. Tacka została poszkliwiona metodą polania.

Poniższe zdjęcie, także przedstawia szkliwo CQ Tafla szkła. Wypał na 1050°C. Środek został poszkliwiony poprzez wlanie i wylanie a z zewnątrz miska została poszkliwiona kompresorem. Tutaj także widac Angobę CQ Dori.

 

DEFEKTY

I w końcowej fazie naszego wpisu, opiszemy możliwe do powstania defekty jakie mogą nam się pojawić przy niepoprawnym nałożeniu transparentu.

1. Jeżeli nałożymy za grubo angobę o zakresie temperaturowym do 1200 °C, pokryjemy to transparentem i wypalimy na wysoką temperaturę, przekraczając tym samym zakres wypału angoby, to angoba nam się zagotuje.

2. Z kolei jeżeli za grubo nałożymy angobę i na to położomy transparent, to po wypale albo się złuszczy albo odskoczy.

3. Masa nie była kompatybilna ze szkliwem. Kolorowe próbki mas, zostały wypalone na niską temperaturę lecz szkliwo CQ Tafla Szkła spękało. W tym przypadku, masa powinna zostać wypalona wyżej. Próbki zrobione z mas Sio2 PLA i PLV. Zakres temperatur 1050 °C - 1080 °C.

 

A już niebawem pojawią się u nas nowe szkliwa transparentne z Wolbringa;-) Czekamy na nie z niecierpliwością;-)

Zapraszamy do śledzenia naszej strony ceramiq.pl ;-) znajdziecie nas też na Instagramie i Facebooku. Do zobaczenia!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię