Wysokotopliwe czy niskotopliwe - które szkliwo wybrać?

Wysokotoplliwe czy niskotopliwe – czyli które szkliwa wybrać?

 

Otwieramy piec, a tam pięknie wypalone prace w biskwicie, całe i gotowe do szkliwienia. Jedziemy do sklepu wybrać szkliwo: „O! Piękny kolor, mój kubek będzie świetnie prezentował się – kupuję!”. Stop. Dlaczego?

Tworzenie ceramiki to proces, a każdy etap należy dobrze przemyśleć. Wybór szkliw, to nie tylko kolor, efekty, spękania, ale również odpowiednia temperatura, w której szkliwo przetapia się w piecu (o czym pisaliśmy tu). W związku z tym, decyzję odnośnie doboru szkliw podejmujemy na podstawie konkretnych informacji! Najważniejsze z nich to:

Glina, z której lepimy, toczymy czy rzeźbimy również ma swój zakres temperaturowy, a szkliwo, którym pokrywamy pracę musi, ze swoją temperaturą wypału, wpasować się w ten zakres. Oznacza to, że jeśli posiadymy glinę, którą możemy wypalać od 1000 do 1300 stopni, nabywamy szkliwo w tym przedziale – zarówno 1020-1080 stopni, jak i 1200-1260 stopni będzie ok. Jeśli natomiast jest to glina, którą możemy wypalić maksymalnie w temperaturze 1150 stopni, nie skorzystamy w tym przypadku ze szkliwa, które przetapia się dopiero po przekroczeniu 1200 stopni. W drugą stronę też to nie działa, czyli jeśli chcemy wypalić pracę w temperaturze 1250 stopni, a szkliwo ma swoją górną granicę 1080 stopni, to po prostu nam spłynie w piecu. Taki numer!

Wyjątek: wypalamy pracę na maksymalną temperaturę gliny, a następnie nanosimy szkliwo niskotopliwe. Domyślacie się pewnie, że nie jest to prosta sprawa przy takim spieku.. Podgrzewajcie swoje prace np. opalarką, dodawajcie Pehatynę do szkliwa i próbujcie!

Przeznaczenie naszej ceramiki determinuje wybór szkliwa, a co za tym idzie, gliny, bo wiemy już, że te dwa byty nie funkjonują oddzielnie. Sprawa jest dosyć prosta. Jeżeli chcemy, aby nasza praca była użytkowa, jej spiek musi być maksymalny lub bliski maksymalnemu. Wypał na biskwit pozostawia wolne przestrzenie (pory) między cząteczkami gliny, dzięki czemu łatwiej przyjmuje szkliwo. Im wyższa temperatura wypału, tym pory mniejsze, zmniejsza sę więc absorpcja wody/wilgoci. Wazon, kubek czy kafelek, który jest narażony na stały kontakt z wodą/wilgocią, a został wypalony na temperaturę dużo niższą niż maksymalna, po prostu nam spleśnieje. Mieliśmy do czynienia z taką mydelniczką, a mieliśmy, bo nasiąknięta wodą, rozpadła się po kilku miesiącach użytkowania! Nasz informator dniósł, że mydelniczka została zrobiona z gliny G&S 254 (czyli max to 1280 stopni), a wypalona ze szkliwem niskotopliwym, w temperaturze 1050 stopni... Natomiast śmiało wypalajcie niżej biżuterię, figurki czy dekory.

Szkliwa ze względu na temperaturę topnienia można podzielić na:

  • szkliwa niskotopliwe 700-1080°C
  • szkliwa średniotopliwe 1080-1230°C
  • szkliwa wysokotopliwe 1230-1450°C

W naszym sklepie internetowym możecie skorzystać z wyszukiwarki szkliw i przefiltrować je pod kątem temperatur wypału.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię