Podstawowe krzywe wypału

Poniżej przedstawiamy przykładowe krzywe dla podstawowych wypałów ceramicznych. Należy pamiętać o tym, że każdy wypał jest niepowtarzalny. Zależy on od ilości oraz wielkości prac, mas użytych do ich stworzenia, rodzajów szkliw, kształtu komory pieca, stopnia zużycia grzałek.

Na poniższych krzywych, pokazujemy uogólnione przebiegi wypałów na biskwit oraz ceramiki szkliwionej, które stosujemy (czasem z niewielkimi modyfikacjami) w naszej pracowni. Jak dotąd skutecznie.

Wypał na biskwit.
Pierwszy etap tego procesu to powolne ogrzewanie. Przez około 5-6 godzin, temperatura wzrasta z prędkością 100°C na godzinę. Gdy osiągniemy 500-600°C zwiększamy prędkość wzrostu temperatury wykorzystując całą moc naszego pieca aż do osiągnięcia około 850°C. Aby nastąpiło całkowite spieczenie i utrwalenie materiału powinniśmy przetrzymać tą temperaturę przez około 5-8 minut.

W przypadku, kiedy wypalane prace mają grube ścianki lub są niewystarczająco wysuszone, osiągnięcia 500°C należy spowolnić. Przez pierwsze 3 godziny wzrost temperatury powinien być około 150°C (50°C/h). Nastepnie przez 5 godzin osiągamy 500°C, po czym wykorzystując całą moc naszego pieca temperatura powinna wzrosnąć do około 850°C.

 

Wypał szkliw na niską temperaturę.
Pierwsze 5 godzin to nagrzewanie pieca do osiągnięcia około 500-600°C. Kolejny krok to wzrost temperatury pieca (wykorzystując jego całą moc), do minimalnej temperatury odpowiadającej użytym szkliwom. Najczęściej jest to 1020-1080°C. Potem następuje przetrzymanie uzyskanej temperatury do maksymalnie 15 minut.

Trzeba pamiętać także o tym, że każde szkliwo ma inne właściwości i inaczej zachowuje się na powierzchni. Gdy stosujemy np. czerwone szkliwa, które cząsto "są złośliwe" i lubią spływać z powierzchni, przetrzymanie w maksymalnej temperaturze powinno być krótsze. 

 


Wypał szkliw na wysoką temperaturę.
Podobnie jak w poprzednim przypadku, pierwszy etap to powolne ogrzewanie. Wypał szkliw na wysoką temperaturę potrzebują dodatkowego kroku pomiędzy 500°C a maksymalną temperaturą - 1280°C. Przez około 2 godziny powinniśmy osiągnąć około do 800°C. Następnie wykorzystując całą moc naszego pieca, w jak najkrótszym czasie nasz wypał uzyskuje maksymalną temperaturę 1280°C. Teraz przetrzymanie powinno być krótsze - 5 minut.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię