Niezbędne narzędzia do toczenia na kole garncarskim

Witajcie;-) tym razem, naszą uwagę, poświęcimy narzędziom do pracy na kole garncarskim. Poprosiłam Dominikę, naszą wspaniałą nauczycielkę toczenia na kole, żeby opowiedziała nam kilka słów o tym, jakie narzędzia niezbędne są do pracy przy kole i co musimy mieć zawsze pod ręką. Jak na Dominikę przystało, z wielką życzliwością i zaangażowaniem otworzyła przede mną furtkę do tej wiedzy, którą ja teraz dzielę się z Wami;-) a więc zaczynamy!

Podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w zestawie każdego toczącego na kole

 

Dwie cykliny:

pierwsza twarda czyli plastikowa, metalowa lub drewniana – twardą cykliną najłatwiej robi się kąty ostre i proste, a druga cyklina miękka czyli gumowa lub metalowa giętka - jej powierzchnia jest śliska i gładka. Te cykliny z kolei, najczęściej stosuje się przy obrabianiu, do polerowania. Warto wiedzieć, że polerowanie zamyka pory. Dodatkowo, polerowane naczynia nadają pracy charakteru.

Można także zaopatrzyć się w zestaw ostrych, fajnych do manipulowania pod różnym kątem cyklin metalowych. Są bardzo przydatne i pomocne do obrabiania.

Do wyrównania większych powierzchni za jednym zamachem, dobrze jest  mieć  większą cyklinę np. cyklinę Xiem z łukiem - dociskając palcami przez glinę do kształtu,  tym samym nadajemy naszej pracy taki właśnie bardziej zaokrąglony kształt.


Od lewej cyklina metalowa giętka,cyklina drewniana i cyklina Xiem.

Struna:

to bardzo ważne narzędzie służące do ściągania pracy z koła. Dobrze jest mieć strunę z powleczeniem, ponieważ dzięki temu nie będzie się wbijać w palce. W tej kwestii polecamy się przyjrzeć strunie Xiem. To porządne narzędzie, odporne na eksploatacje, które starczy Wam na bardzo długo.


Struny do cięcia gliny: podstawowa i PRO - firmy Xiem.

Igła i nożyk:

służą do wyrównania górnych krawędzi, do podcinania dołu naczynia, do podpisywania się na pracy. Polecamy zaopatrzyć się w jak najcieńszy nożyk ponieważ łatwiej się takim podcina i wbija w kręcące naczynie. Nożyka używamy do większych obiektów, igły natomiast do mniejszych. Bardzo użyteczny będzie zestaw narzędzi dwustronnych.


Igła, nożyk, skrobak.

Dwa rodzaje oczek, mniejsze i większe:

mniejszych oczek używamy do bardziej precyzyjnych działań np. żłobienie, a większych oczek do większych powierzchni. Najlepiej jest wybierać oczka zaostrzone bo łatwiej się wcinają w nadmiar gliny, który chcemy zebrać. Dobrze jest również aby miały prostą płaszczyznę spiłowaną pod kątem. Jeżeli planujemy wykonać w naszej pracy jakieś detale bądź chcemy zastosować metodę sgraffito to idealnie do tego będą się nadawać precyzyjne oczka metalowe. Są one bardzo drobne, a praca z nimi to czysta przyjemność.


Oczka małe, precyzyjne metalowe i duże.

Skrobak:

warto jest mieć skrobak z kątami ostrymi lub rozwartymi bo łatwiej wtedy dopasować narzędzie do naczynia. Służą do zbierania nadmiaru masy, do wykańczania, a także do bardziej precyzyjnych działań - ostre cięcia lub ostre kąty.  Jeżeli  zamierzamy toczyć z porcelany lub z masy bez szamotu, świetny będzie do tego zestaw skrobaków ze stali nierdzewnej. Bardzo precyzyjnie zbierają nadmiar masy. Nie zużywają się szybko. Mają gumową rączkę więc wygodnie się nimi pracuje.


Skrobak z drewniana rączką i skrobak ze stali nierdzewnej.

Drewniane szpatułki:  

szpatułki z kątem prostym są dobre do podcięcia, a ich większa powierzchnia pomaga ładnie wyrównać prace. Służą także do żłobień, a także zdobień oraz dekoracji.


Drewniane szpatułki.

Gąbka:

gąbkę wybieramy w zależności od wielkości pracy. Jeżeli toczymy małe prace, wystarczy mała gąbka i analogicznie do większych prac jak np. patera, będziemy potrzebować  gąbki  większej. Najlepiej jest zaopatrzyć się w gąbkę naturalną.


Gąbka żółta zwykła i gąbka brązowa naturalna.

SUGESTIA;-)

jeżeli ktoś z Was z biegu chce kupić zestaw do koła garncarskiego to polecamy ten oto zestaw. To taki zestaw na początek. Znajdziecie w nim wszystko co potrzebne jest do toczenia.

Jeśli będziesz chciała/chciał urozmaicić swoje naczynie to polecamy bardzo fajne kształtki Xiem. Czasami może tak się zdarzyć, że nie masz sprecyzowanego pomysłu, nie chcesz robić żłobień oczkami bądź jeszcze tego nie potrafisz, a chciałabyś/chciałbyś jednak nadać wykonanej przez siebie pracy jakiś kształt. Wystarczy, że przyłożysz do wytoczonego cylindra tę kształtkę i wykonasz wzór do połowy lub na całym naczyniu.

Cyrkiel:  

to narzędzie polecamy już dla bardziej zaawansowanych. Jeśli  toczymy dużo tych samych obiektów, możemy ustawić rozstaw szczypiec i mając już ten rozstaw, wystarczy że przyłożymy go do pracy i wiemy o ile powiększyć lub zmniejszyć nasz obiekt. A tu znajdziecie polecany cyrkiel.


Cyrkiel oraz ozdobne cykliny dekoracyjne Xiem

 

Tym akcentem kończymy już nasz wpis;-) Niebawem pojawi się wpis o poprawnym suszeniu prac. Poświęciliśmy tej tematyce trochę czasu w poprzednim wpisie lecz chcemy jeszcze dogłębniej zająć się tą kwestią, gdyż mamy od Was dużo pytań odnośnie tego jak poprawnie suszyć prace. W związku z tym, powstanie osobny wpis na ten temat ;-) Do zobaczenia wkrótce!

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię