Jak dbać o formę gipsową?

Witajcie;-)

W tym wpisie, chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się tematowi dbania o formy gipsowe. Pomyśleliśmy, że może warto napisać parę słów o tym jak wydłużyć ich żywotność a tym samym nie narażać się na dodatkowe koszta, które może się zdarzyć, nie będą Wam w danym momencie życia po drodze.

A tak w ogóle, to cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami tą wiedzą. Mamy także nadzieję, że każdy kto będzie czytał wpis, wyciągnie potrzebne dla siebie informację.

Pomówmy zatem jak to jest z użytkowaniem przez Was form gipsowych ;-)


Nowa forma gipsowa


Kiedy kupujesz nową formę gipsową

Zanim zabierzemy się do pracy z nową formą, przed pierwszym i kolejnym użyciem starannie przecieramy ją wyżętą gąbką. Wilgotna gąbka usuwa resztki kurzu, zanieczyszczeń takich jak pozostałości po masie, lub pigmentach a także otwiera chłonność formy - forma szybciej i równomierniej działa.

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowej formy gipsowej, pamiętaj że pierwszy odlew może nie wyjść przez wzgląd na resztki izolatorów.


Nowa forma gipsowa

UWAGA! Nigdy nie myjemy formy pod bieżącą wodą

Forma ma swoją określoną żywotność

Dobrze jest mieć świadomość, że forma ma swoją określoną żywotność. W zależności od jakości jej wykonania oraz dbałości o jej stan, posłuży nam od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zalań masą lejną. Potem naturalnie się zużywa i nie jest już tak chłonna, a prace wychodzą z niej dopiero po dłuższym czasie czyli nie tak szybko jak miało to miejsce na początku jej użytkowania.

Dodatkowo jej chłonność nie rozkłada się równomiernie, przez co istnieje zagrożenie zniszczenia pracy - pęknięcia, odkształcenia się.

Dla zwiększenia żywotności formy dobrze by było robić jeden odlew dziennie. Po wyjęciu odlewu przed kolejnym użyciem, formę należy dokładnie wysuszyć czyli odstawić w suche, ciepłe oraz przewiewne miejsce, by mogła solidnie doschnąć po jej użytkowaniu.


Forma gipsowa potraktowana ostrymi narzędziami


Forma z wyszlifowanym ubykiem, który nadał jej inny kształt

 

Praktyczne porady
  • Wnętrze długo nie używanej formy można posypać/przypudrować niewielką ilością talku. Talk usunie resztki wody i ułatwi wyjęcie odlewu z formy.
  • W przypadku kiedy nasza forma naprawdę już nie będzie współpracować, można użyć ją do innych celów. Między innymi do wyklejania gliną, tworzenia konstrukcji itp.
  • Dbaj o formę używając plastikowych, gumowych lub drewnianych narzędzi. Ostre i metalowe mogą na stałe zniszczyć jej powierzchnię.


Ubytki i pękniecia

 

I to by było na tyle ;-)

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany zakupem formy możesz zapoznać się z naszą ofertą na www.ceramiq.pl. W sklepie kupisz gotową już formę.

A jak lubisz się uczyć i masz zacięcie konstruktorskie to zapraszamy Cię do nas na warsztaty formierskie I i II stopnia gdzie samodzielnie stworzysz swoją własną formę gipsową, którą zabierzesz potem ze sobą do domu.

Mając wiedzę uzyskaną na warsztatach możesz także kupić u nas gips i samemu stworzyć formę.

W przypadku gdy nie znajdziesz u nas formy, która Ci pasuje, współpracujemy z formierką, która może dla Ciebie taką formę wykonać.

Wtedy prosimy o kontakt mailowy z pracownią Ceramiq: pracownia@ceramiq.pl

 

Pozdrawiamy Ceramiq

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię